15 апреля 2019 Страна 37  0 

ПАМ’ЯТКА про убезпечення медоносних бджіл від отруєнь


Шановні аграрії і бджолярі! Нагадуємо, що для запобігання отруєння бджіл та їх максимального збереження під час обробки медоносних рослин та садів агрохімікатами необхідно виконувати інструкції щодо попередження отруєнь бджіл.

З метою зведення до мінімуму негативної дії пестицидів на бджіл, людей та довкілля законодавчо заборонені до застосування препарати без всебічного вивчення їхнього впливу на теплокровних тварин, корисних комах, мікрофлору ґрунту тощо. Для уникнення можливого негативного впливу пестицидів на людину і навколишнє середовище сільськогосподарські підприємства повинні суворо дотримуватися правил техніки безпеки при роботі із ними та встановлених інструкцій.

Пропонуємо вашій увазі ПАМ’ЯТКУ про убезпечення медоносних бджіл від отруєнь, строки попередження про обробіток сільгоспугідь, перелік рекомендованих препаратів і законодавче підґрунтя рекомендацій.

Юридичні та фізичні особи, які застосовують засоби захисту рослин, зобов’язані:

 1. Дотримуватися діючих нормативно-правових актів, що передбачають охорону бджіл від отруєнь (хімічного токсикозу) — ст.30 ЗУ «Про бджільництво»;
 2. Завчасно, до початку проведення обприскування, попередити пасічників через засоби масової інформації (радіо, місцева газета, телебачення та інші засоби інформації) про кожне застосування ЗЗР, а саме:

2.1. Оповіщати не менше ніж за дві доби при використанні наземної апаратури, згідно із пунктом 6.1.7. Державних санітарних правил ДСП 8.8.1.2.001-98 «Транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві»;

2.2. Оповіщати не менше ніж за три доби при використанні авіаційної апаратури, згідно із пунктом 5.2. «Державних санітарних правил авіаційного застосування пестицидів і агрохімікатів у народному господарстві України» ДСП 382-96;

2.3. Оповіщати не пізніше ніж за три доби при застосуванні засобів захисту рослин на медоносних рослинах згідно зі статтею 37 ЗУ «Про бджільництво». 3. У повідомленні про застосування ЗЗР сповіщати дату обробки, назву препарату, ступінь і строк дії токсичності препарату (ст. 37 ЗУ «Про бджільництво»).

 1. При застосуванні хімічного обприскування на медоносних рослинах попередити пасічників, пасіки яких знаходяться на відстані до десяти кілометрів від оброблюваних площ (ст. 37 ЗУ«Про бджільництво»).
 2. При авіаційному методі застосування пестицидів і агрохімікатів у повідомленні сповістити про необхідність вивозу пасік до іншого місця медозбору, на відстань більше 5 км від місця проведення авіаційних обробок на період до 5 діб. Не застосовувати авіаційні обробки пестицидами усіх груп токсичності з метою боротьби зі шкідниками і хворобами  сільськогосподарських культур та інших угідь, що розташовані ближче 5 км від місць постійного перебування медоносних пасік («Державні санітарні правила авіаційного застосування пестицидів і агрохімікатів у народному господарстві України» ДСП 382-96.).
 3. Не застосовувати засоби захисту рослин, стимулятори їх росту, мінеральні добрива, інші препарати, що можуть призвести до фізичного знищення бджіл під час медозбору (ст.30 ЗУ «Про бджільництво»).
 4. Застосовувати у сільському та лісовому господарстві, на присадибних ділянках тільки тi пестициди i агрохiмiкати, що пройшли державну реєстрацію i включені до Переліку препаратів, дозволених до авіаційного та наземного застосування в Україні, роздрібного продажу населенню ( Перелік пестицидів і агрохімікатів і щорічні доповнення до нього видається Департаментом екологічної безпеки Міністерства екології та природних ресурсів України відповідно до ст.7 ЗУ «Про пестициди і агрохімікати» №86/95 від 02.03.1995 р.).
 5. Не допускати обробку квітучих медоносів і пилконосів під час масового льоту бджіл, безпосереднього контакту покрову бджіл із робочим розчином інсектицидів.
 6. Використовувати не токсичні або слаботоксичні для медоносної бджоли інсектициди, такі як Моспілан ВП, Біская 240 OD, м.д., Маврік, ЕВ., Каліпсо 480SC, Омайт 570,в.е., Кораген 20, КС та інші.
 1. Суворо дотримуватися регламентів застосування у навколишньому середовищі токсичних для бджіл речовин. При використанні високотоксичних для бджіл піретроїдних інсектицидів паралельно застосовувати репеленти, що забезпечать збереження життя робочих бджіл на період токсичної дії інсектициду.
 2. Обмежувати застосування мікрокапсульованих препаративних форм (мк.с.-мікрокапсульована суспензія, мк.е. – мікрокапсульована емульсія), бо бувають випадки, коли бджоли збирають капсули і відносять їх до вуликів, де препарат,поступово виділяючи діючу речовину, отруює всю бджолину сім’ю.
 1. Всі роботи з пестицидами і агрохімікатами проводити в ранкові (до10) і вечерні (18-22) години при мінімальних висхідних повітряних потоках. Як виняток, допускається проведення обробок у денні години у похмурі і прохолодні дні з температурою навколишнього повітря нижче +10 градусів.(6.1.5. Державні санітарні правила ДСП 8.8.1.2.001-98 «Транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві»).
 1. У випадку застосування пестицидів в умовах закритого ґрунту обробки проводити увечері після закінчення льоту бджіл.
 2. Проводити обприскування наземним методом при швидкості вітру до 3м/с (дрібно крапельне) і 4 м/с (крупно крапельне), при цьому не порушувати зону санітарного розриву від населених пунктів, тваринницьких комплексів, місць проведення ручних робіт по догляду за сільгоспкультурами, водойм і місць відпочинку при вентиляторному обприскуванні 500 м, при штанговому і гербігації дощуванням — 300 м. При застосуванні аерозольних генераторів санітарно-захисні зони повинні відповідати вимогам, зазначеним в інструкції для даного виду апаратури; обробка посівів у цих зонах допускається при напрямку вітру від населених пунктів і інших об’єктів, що підлягають санітарному захисту. (6.3.1., 6.3.4. Державні санітарні правила ДСП 8.8.1.2.001-98 «Транспортування, зберігання та застосування пестицидів).
 3. Проводити обприскування авіаційним методом в ранкові та вечерні години дня, при швидкості руху повітря, що не перевищує – 3м/с (дрібне-крапельне обприскування) і 4м/с (крупно-крапельне обприскування), температурі повітря не вище +22 градуса, робоча висота над об’єктом обробки повинна бути не менше 3 метрів. При цьому не порушувати зону санітарного розриву : 5 км від місця постійного перебування медоносних пасік; 2 км від рибогосподарських водоймищ, відкритих джерел водопостачання, місць випасу свійських тварин, об’єктів природно-заповідного фонду (заповідників, національних парків, ботанічних та зоологічних заказників і т.п.); 1 км від населених пунктів, тваринницьких ферм і птахоферм, посівів сільськогосподарських культур, що використовуються у їжу без термічної обробки (цибуля на перо, сільдерей, кріп,огірки, помідори, полуниця, малина та інші), а також садів, виноградників та місць проведення інших сільськогосподарських робіт. («Державні санітарні правила авіаційного застосування пестицидів і агрохімікатів у народному господарстві України» ДСП 382-96.).
 4. Всі проведенні хімічні обробки фіксувати в журналі обліку застосування пестицидів на посівах, у садах, теплицях і інших об’єктах господарства. Журнал заповнюється і ведеться агрономом, бригадиром або іншою особою, яка призначена наказом керівника господарства за відповідальність безпечного застосування хімічних засобів захисту рослин. (Додаток 11 до Державних санітарних правил ДСП 8.8.1.2.001-98 ).
 5. Допускати до роботи з пестицидами і агрохімікатами осіб, які не мають протипоказань по стану здоров’я і пройшли медичний огляд на право здійснення робіт з пестицидами і агрохімікатами у відповідності з «Положенням про медичний огляд працівників певних категорій», пройшли спеціальне навчання та мають допуск (посвідчення) на право роботи із зазначеними пестицидами і агрохімікатами, відповідно до статті 11 ЗУ «Про пестициди і агрохімікати» № 86/95-Вр від 02.03.1995 р. Всі працівники, при виконанні робіт з пестицидами і агрохімікатами, повинні мати при собі медичну книжку, допуск (посвідчення) і наряд на виконання певних робіт з пестицидами і агрохімікатами. (Додаток1, Додаток 2 до Державних санітарних правил ДСП 8.8.1.2.001-98).
 6. Виконувати основні вимоги щодо захисту рослин відповідно до ст.4 ЗУ

«Про захист рослин» №180XIV від 14.10.1998 р., а саме — суворе додержання регламентів зберігання, транспортування, торгівлі та застосування засобів захисту рослин;

 • збереження корисної флори і фауни;
 • недопущення пошкодження рослин, погіршення їх стану та забруднення продукції рослинного походження і довкілля засобами захисту рослин.
 • додержання технології вирощування рослин сільськогосподарського та іншого призначення, багаторічних і лісових насаджень, дерев, чагарників,рослинності закритого ґрунту;
 • екологічне та економічне обґрунтування доцільності захисту рослин від шкідливих організмів;

Бджоляру з метою охорони медоносних бджіл від хімічного токсикозу

необхідно:

 1. Виконувати вимоги законодавства України з питань бджільництва відповідно до Наказу Міністерства аграрної політики України і Українськоїакадемії аграрних наук 20.09.2000р. №184/82.
 1. Зареєструвати пасіку за місцем проживання або за місцезнаходженням умісцевих державних адміністраціях або сільських, селищних, міських радах упорядку відповідно до Наказу Міністерства аграрної політики України і Української академії аграрних наук 20.09.2000р. №184/82.
 1. Розміщувати пасіки на земельних ділянках, які належать їм на правахвласності або користування, відповідно ст.15 Закону України «Про бджільництво.
 1. При зміні назви чи адреси пасіки проінформувати про це районне(міське) управління державної ветеринарної медицини протягом 10 днів.

(Наказ Міністерства аграрної політики України і Української академії аграрних наук 20.09.2000р. №184/82).

 1. При розміщенні пасік на земельних ділянках інших власників абоперевезенні (кочівлі) пасік за згодою інших власників або користувачів,поставити пасіку на облік у сільській раді, на територію якої прибув на кочівлю, або на території якої розмістив пасіку.
 1. При отриманні повідомлення про проведення хімічних обробоксільськогосподарських угідь або присадибних ділянок на території сільської ради, де розміщена пасіка або в суміжних господарствах, ізолювати бджіл у вуликах або вивезти пасіку в безпечне місце на термін, передбачений обмеженнями при застосуванні конкретних пестицидів.
 1. У випадку авіаційного застосування пестицидів і агрохімікатів вивезтипасіку до іншого місця медозбору на відстань понад 5 км від місць проведення авіаційних обробок на період до 5 діб, а при проведенні наземних обробіток на відстань 3-5 км від місць проведення наземного обприскування.

Вимоги законодавства України щодо безпеки медоносних бджіл від отруєнь при використанні засобів захисту рослин у сільському і лісовому господарстві визначаються: Законом України «Про бджільництво» від 22.02.2000р. № 1492 –III (зі змінами); Державними санітарними правилами ДСП 8.8.1.2.001-98 «Транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві» (затверджені Постановою №1 Головного державного санітарного лікаря України від 03серпня 1998 року); Державними санітарними правилами авіаційного застосування пестицидів і агрохімікатів у народному господарстві України» ДСП 382-96,  затвердженими наказом МОЗ України від 18.12.96р. №382; Наказом Головного державного інспектора ветеринарної медицини «Про затвердження Інструкції щодо попередження і ліквідації хвороб і отруєнь бджіл» від 30.01.2000р. № 9, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 12.02.2001р. за № 131/5322; Наказом Міністерства аграрної політики України і Української академії аграрних наук № 184/82 від 20.09.2000 р. «Про затвердження нормативно- правових актів з питань розвитку бджільництва», зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 23.10.2000 р. за № 736/4957.


Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован.