25 марта 2019 Акимовка 174  1 

Безпритульні тварини. Чи є шлях розв’язання проблеми?


Проблема наявності на вулицях Якимівки безпритульних собак, а особливо їх агресивне поводження, існує у селищі вже протягом тривалого часу. Але останніми роками для її вирішення ніхто не робив конкретних кроків, бо чи то не знав, як це правильно зробити, чи то просто не хотів потрапити під гнів ярих захисників чотирилапих. І поки люди думали та сперечалися, що з ними робити, ті (чотирилапі), в свою чергу, продовжували нападати на місцевих мешканців та плодитися…

Минулоріч депутатським корпусом новоствореної Якимівської ОТГ була прийнята Програма «Регулювання чисельності безпритульних тварин», але реалізувати її тодішньому керівництву громади не вистачило ані рішучості, ані бажання… Час йшов, росла як кількість безпритульних собак, так і кількість ними покусаних. Люди обурювалися, що дане питання лишається без змін, «билися» над цим і депутати, але тоді діло так і не зрушило з місця.

І от лише цього місяця на сесії Якимівської селищної ради було прийнято рішення про надання дозволу на укладання прямого договору на відлов безпритульних (бродячих) тварин віком більше 3 місяців у смт Якимівка, підкріплене реальним фінансуванням у сумі 120 тис.грн. І головне, що нинішнє керівництво громади все-таки наважилося зробити рішучі кроки для розв’язання «собачої» проблеми.

Днями програма почала реалізовуватися. За словами в.о.голови, секретаря громади Максима Забари, спеціалізована фірма, із якою селищна рада уклала договір, вже провела відлов 32 голів тварин. І головне, на чому акцентував нашу увагу посадовець, що усі відловлені тварини змінять «прописку» і замість розгулювання якимівськими вулицями відтепер будуть утримуватися у харківському спеціалізованому притулку та матимуть змогу знайти собі гідних хазяїв, яких не знайшлося серед якимівців. Тож дії місцевої влади у цій справі досить законні та навіть мають благі наміри, адже чотирилапі не постраждали, як було восени у Якимівці, від отрути.

І, здавалося б, на одну проблему у Якимівці стає менше, але… Боротьба із райцентрівськими безпритульними тваринами викликала чималий галас у користувачів соцмереж (особисто в очі мало хто про це каже). Одні раділи та писали, що врешті-решт почалися позитивні зрушення у вирішенні цієї багаторічної проблеми, інші ж (здебільшого так звані захисники тварин) навпаки почали роздмухувати тему, що їх (собак) нібито вбиватимуть і ні до яких притулків не відправлятимуть… Але, як то вірно написала одна дописувачка соцмереж, «Укушенного ребенка жальче, чем бродячих собак» (Татьяна Францева-Волоская).

Під час нашої бесіди Максим Сергійович повідомив, що договір із фірмою укладений на відлов 60 особин тварин, і коли її представники приїдуть до райцентру наступного разу — невідомо. Тож він звертається до мешканців селища із проханням слідкувати за своїми домашніми улюбленцями та не випускати їх у вільну подорож Якимівкою.

Як у державі?

Ще 5-10 років тому проблеми, пов’язані із безпритульними собаками, на території багатьох українських міст вирішували радянськими методами: псів ловили і знищували, або відстрілювали рано-вранці у місцях їхньої дислокації. Таким чином зменшували популяцію вуличних тварин, щоби вберегти людей від укусів і поширення сказу.

Що змінилося

Жорстокі підходи відійшли у минуле: завдяки зусиллям зоозахисників вбивства тварин на території країни було зупинено на законодавчому рівні. Але це не врегулювало чисельність популяції безпритульних собак та не зменшило загрозу поширення небезпечних для людини інфекцій. Альтернативою розправам над безневинними тваринами стала стерилізація. Проте такий спосіб не давав бажаного результату, адже його застосовували не системно та не у повному обсязі (у Якимівці взагалі ніяких дій у цьому напрямку не проводилося до поточного тижня) — вуличні собаки розмножувалися швидше, аніж їх стерилізували. Окрім того, люди безвідповідально продовжували викидати на вулиці своїх чотирилапих вихованців. Тож необхідно було ліквідувати причини, а не їхні наслідки. І корінь зла не у собаках — проблема в людях. Стерилізувати треба насамперед свідомість українців.

Щоби докорінно розв’язати проблему безпритульних тварин, потрібно впровадити комплекс заходів: системну стерилізацію, адопцію (повернення собак в домашні умови) та посилення відповідальності мешканців міст, селищ та сіл.

Чи є в Україні хоч одне місто, яке можна поставити у приклад?

Таким містом експерти називають Львів. У 2015 році саме Львів кардинально змінив підходи до питання гуманного поводження із безпритульними тваринами. Його досвід можна сміливо впроваджувати і в інших містах, необхідне лише бажання.

Це місто-піонер та взірець для всієї країни у сфері поводження із безпритульними тваринами. У Львові діє спеціальне комунальне підприємство, яке реєструє домашніх тварин, веде чіткий електронний облік безпритульних тварин, постійно моніторить кількість бездомних тварин.

За словами фахівців, співробітники львівського підприємства стерилізують усіх тварин, які до них потрапляють, навіть домашніх, які не мають племінної цінності. Адже найагресивнішими тварини стають під час спарювання, а стерилізація зменшує кількість гормонів у організмі собаки. Всі тварини чиповані і за допомогою коду можна знайти власника. Такі програми у Львові впроваджувалися за підтримки міжнародних організацій, інші міста теж можуть до них долучитися.

Шановні читачі! Звертаємося до вас з пропозицією висловити свою точку зору з даного питання будь-яким зручним для вас способом. Аби разом шукати гуманні шляхи вирішення наявної проблеми, або, навіть, разом подумати над створенням у Якимівці притулку для бездомних тварин.

Руслан БАЧУРІН


  1. Аноним:

    Единственный город в Украине, где решена проблема бездомных животных _это Харьков. А не лицемерный Львов.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован.