10 февраля 2021 Якимівка 26  0 

Вандалізм на сільському кладовищі не залишився безкарним


Нещодавно редакція районної газети «Слово трудівника» отримала електронного листа від мешканки с.Дружба Світлани Снігур, яка просила нас розібратися у справі по факту вандалізму із крадіжкою на сільському кладовищі, які сталися наприкінці минулого року.

Жінка спочатку у інтернет-листуванні, а згодом і у телефонному режимі повідомила нам: у ході розслідування правоохоронними органами було встановлено, що злочинні дії скоїли троє раніше не судимих місцевих мешканців.

Звісно, потерпілі (рідні та близькі покійних, над могилами яких було скоєно наругу) звернулися до суду, аби притягнути порушників до кримінального покарання. За словами нашої співрозмовниці, співробітниками прокуратури Якимівського відділу Мелітопольської місцевої прокуратури спільно із райвідділом Нацполіції встановлений факт правопорушення, а троє винуватців обвинувачуються у вчиненні кримінального правопорушення. Ці троє у стані алкогольного сп’яніння, зневажаючи моральні засади суспільства у частині поваги до померлих та місць їх поховання, маючи злочинний умисел, спрямований на незаконне заволодіння предметами з місця поховання, діючи умисно з корисливих мотивів, за допомогою лопати та молоту вчинили наругу над могилами 11 померлих.

Окрім скоєння вандальних дій, вони також незаконно заволоділи фрагментами металевих виробів (трубами, кутками, прутами), які здали як металобрухт, тим самим осквернивши могили померлих та порушивши моральні засади суспільства в частині поваги до померлих та місць їх поховання, що також призвело до моральних страждань родичів померлих.

Здавалося б, все з’ясовано – злочинці встановлені, покарання неминуче. Але… С.Снігур обурило те, що у обвинувальному акті зазначено лише, що кримінальним правопорушенням сімом потерпілим завдано моральної шкоди, а матеріальна шкода, згідно висновку судової експертизи, полягає у викрадені металевих труб діаметром 5 см, товщиною стінки 0,4 см, загальною довжиною 520 см, які знаходилися у експлуатації із 90-х років і станом на 4 листопада 2020 року (дата внесення справи у Єдиний реєстр досудового розслідування) їх вартість може складати 237,36 грн. І жодного слова про розбиті і понівечені пам’ятники, які потерпілим родичам померлих доведеться відновлювати власним коштом, а це нині досить велика сума. «У декого із потерпілих ці нелюди розбили не один надгробок,» — каже Світлана Василівна.

Як вказано у вищезазначеному документі правоохоронців, у зв’язку із тим, що під час досудового розслідування не було подано цивільних позовів, підстав для застосування заходів кримінально-правового характеру щодо будь-якої юридичної особи не встановлено.

Журналісти зв’язались зі спеціалістами Якимівського бюро правової допомоги і довідалися, що дійсно на етапі досудового розслідування та до початку судового розгляду у потерпілого/их є можливість подати цивільний позов про відшкодування моральних та матеріальних збитків, вчинених внаслідок кримінального правопорушення. Але потерпілі із с.Дружба до першого засідання суду (21.01.21) не написали заяв про відшкодування правопорушниками завданої їм матеріальної шкоди. Не знаючи як правильно оформити заяву, постраждалі звернулися до одного із якимівських приватних адвокатів, але ознайомившись із його розцінками, відмовилися від його послуг. Тоді судове засідання було перенесено на 2 лютого.

До редакції потерпілих змусило звернутися передчуття, що вандали мають можливість уникнути законного покарання, бо, за їхніми словами, один із фігурантів справи серед родичів має представників правоохоронних органів. Тож, між обома судовими засіданнями окремо своє розслідування вели журналісти «СТ».

І як результат, минулого вівторка, 2 лютого, відбулося друге засідання, у ході якого суд визнав, що скоєне вандалами кримінальне правопорушення має великі негативні наслідки для моральних засад суспільства та спричинило моральні страждання великій кількості потерпілих. Тож винесений вирок виявився достатньо суворим: призначити обвинуваченим покарання у вигляді обмеження волі строком на 4 роки.

У обвинувачених є один місяць на оскарження вироку суду, а постраждалі мають намір та законне право на подання заяви про відшкодування моральних і матеріальних збитків. Зараз вони самотужки проводять експертизу та грошову оцінку кожного пошкодженого пам’ятника (хоча, ймовірно, це можна було зробити у рамках кримінального провадження), після чого приступлять до роботи над заявою. І тут їм у нагоді може стати безоплатна допомога Якимівського бюро правової допомоги.

До слова, за проведення експертизи щодо вартості викрадених металевих виробів, бувших у вжитку (яка, нагадаємо, склала 237,36 грн.), з обвинувачених буде стягнуто 3269,00 грн. (вартість роботи працівника відділу судової експертизи (м.Мелітополь) Запорізького науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України). Загальна вартість проведених робіт — понад 3 тис.грн.

Як бачимо, є позитивні рішення щодо притягнення до відповідальності вандалів, які своїми діями наносять шкоду як суспільству, так і окремим громадянам. У минулому номері ми писали про розгул вандалізму, який мав місце у якимівському центральному парку. Сподіваємося, що приклад покарання правопорушників із с.Дружба стане для декого гальмівною силою перед тим, як переступити межу морально-етичних норм.

Руслан БАЧУРІН


Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован.