20 мая 2016 Країна 131  0 

ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ ВИШИВАНКИ


IMG_8027

Кожного третього четверга травня в Україні відзначається Всесвітній день вишиванки. Нове свято за якихось 10 років отримало статус міжнародного, і воно покликане зберегти споконвічні народні традиції створення та носіння етнічного вишитого українського одягу. Це свято є самобутнім і самодостатнім, не прив’язане до жодного державного чи релігійного. У цей день усі бажаючі одягають вишиванку і йдуть у ній на роботу, школу чи дитячий садочок.

19 травня так зробила частина працівників Якимівського районного центру зайнятості та мешканці села Максима Горького. У селі усвяті вишиванок брали участь учні та вчителі місцевоїшколи, працівники будинку культури та сільської ради. Помилуватися цим яскравим дійством прийшли і мешканці села. Свято залишило по собі незабутні враження, гарний настрій і багато фотознімків на згадку.

image

Із історії свята: Ідею акції «Всесвітній день вишиванки» у 2006 році запропонувала студентка факультету історії, політології та міжнародних відносин Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича. Поштовхом до реалізації ідеї та святкування стала вишиванка одного із студентів, яку він регулярно одягав на пари. Дівчина Леся запропонувала одногрупникам та студентам обрати один день і всім разом одягнути вишиванки. Спочатку вишиванки одягнули кілька десятків студентів та кілька викладачів факультету. Та вже протягом наступних років свято розрослося до всеукраїнського рівня, до нього почала долучатися українська діаспора по всьому світу, а також прихильники України.

2010 рік ознаменувався особливим колоритом. До акції долучилося все місто. У вишиванках можна було побачити не тільки рушійну силу свята — молодь, а й таксистів, лікарів, перукарів, пекарів, кондукторів, кравчинь і навіть металургійників. Свято підтримали у Запоріжжі, Сімферополі, Львові та Рівному.

П’ятирічний ювілей свята ознаменувався встановленням Гіннесівського рекорду за кількістю людей у вишиванках в одному місці. На Центральній площі Чернівців зібралося понад 4000 людей у вишиванках. Цього ж року швейним підприємством була пошита величезна вишиванка (4 на 10 метрів) для центрального корпусу Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича.

У 2012 році започатковано традицію дарувати вишиванки немовлятам, народженим цього дня у Чернівцях. Саме з цієї події починаються заходи кожного наступного року.

У 2014 році пройшов всеукраїнський фотоконкурс «Моя родина у вишиванці», а також одночасне виконання студентами у вишиванках державного гімну по всій Україні. Свято підхопили уже 8 країн світу: Канада, США, Італія, Німеччина, Франція, Росія, Румунія та Португалія.

Основна мета заходу — це збереження українських цінностей та їх популяризація серед молоді та населення держави загалом. Свято не передбачає обов’язкових заходів, окрім одягання вишиванки. Хоча протягом усієї історії заходу з ініціативи студентів, школярів, громадських та культурних діячів проводяться концерти, хода, конкурси, вечорниці, ярмарки. Саме ж свято запрошує кожного свідомого громадянина до абсолютно простого вчинку — одягнути вишиванку і в ній піти на роботу чи на навчання. Разом із тим, така дія має глибокий контекст, адже йдеться про вираження своєї національної та громадянської позиції, культурну освіченість та духовну свідомість. Як показує досвід, люди у День вишиванки завжди піднесені та усміхнені, адже у стародавньому одязі закодовано багато символів сили, добробуту, краси та оберегів.

За матеріалами інтернет-видань


Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован.